1
A • Detaily

07.04.2014 | Aleš Novotný

Norky už mají druhé vítězství, hladce si poradily s Dánskem

Pondělní hokejové menu mistrovství světa žen nabídlo také severské derby. Norky své soupeřky z Dánska po celou dobu zápasu převyšovaly a zaslouženě získaly další tři body. K výhře je nasměrovala gólově nejúrodnější první třetina. Dánsko dlouho hledalo recept na překonání brankářky Nilsenové a ve třetí třetině skórovalo jen jednou.

Zápas č. 2  •  po 7.4.2014  •  16:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Dánsko
1:5
Norsko

Třetiny: 0:3, 0:1, 1:1
Dánsko: Joaová – Frandsenová, Gregersenová, Densingová, Olaussonová, Jacquetová, S. Jensenová, Langsagerová – Perssonová, Asperupová, N. Jensenová – Marie Henriksenová, Jakobsenová, Weisová – Russellová, M. B. Nielsenová, Gludová – Soendergaardová, K. L. Nielsenová.
Norsko: Nilsenová – Guntherová, Holosová, Morsetová, Tautraová, Oisethová, Carlssonová, Aakreová – Farstadová, Dalenová, Fischerová – Sletbakeová, Martine Henriksenová, Haug-Hansenová – Lovdalová, Bakkeneová, Scottová – Waisová, Fjellvangová.
Branky a asistence: 46. Olaussonová (Marie Henriksenová) – 6. Haug-Hansenová (Holosová), 9. Dalenová (Fischerová, Tautraová), 11. Sletbaková (Haug-Hansenová), 34. Guntherová (Sletbaková, Martine Henriksenová), 58. Dalenová (Farstadová).
Střely: 28:26 (8:10, 12:10, 8:6).
Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1.
Rozhodčí: Hengstová (NED) – Schipper-Poeterayová (NED), Šťastná (CZE). Diváků: 164.

Fotogalerie

Komentář

Severské derby začalo pěknou šancí Gludové, ta totiž lehce prošla přes obranu soupeřek, ale s brankářkou Nilsenovou si neporadila. V dresu Norska měla posléze možnost Sletbaková, její rána však skončila v lapačce Joaové. Další střelu už ale zlikvidovat nedokázala. Madelen Haug-Hansenová totiž vypálila z kruhu a přes clonící hráčky puk zaplachtil do brány.

Norky navíc v rychlém sledu udeřily znovu, a to hned dvakrát. Andrea Dalenová po natlačení se před bránu procpala touš mezi betony a Henriette Sletbaková pak těžila z odrazu kotouče o zadní mantinel, který pohodlně doklepla. Dánský tým nevyužil v závěru první třetiny několik šancí, proto úvodní pasáž skončila 0:3.

Po obrátce se Dánky snažily ohrozit bránu Nilsenové, ale trápila je spousta nepřesností. O čtvrtý přesný zásah pak usilovala Scottová, která využila chybné rozehrávky, ale Joaová perfektně kotouč podržela. Stejně si zanedlouho počínala i při úniku Sletbakové.

Dánských šancí bylo stále jako šafránu. Jednu z mála měla Olaussonová, jenže po objetí brány trefila pouze beton Nilsenové. Přišla tak na druhé straně přesilovková trefa od modré čáry v podání Marlene Guntherové. Díky přesilovce se v závěru Dánky na chvíli usadili v útočném pásmu, avšak bez gólového efektu.

I když náskok Norek byl po dvou třetinách poměrně výrazný a jejich aktivita se nesnížila, dočkaly se hráčky Dánska. Maria Olaussonová vypálila mezi kruhy a trefila místo nad ramenem Nilsenové. Gól je povzbudil a následná přesilovka slibovala možné drama, jenže nebyla využita. „Nepovedla se nám první třetina, naše defenzíva nebyla dobrá. Pak jsme se zvedly a měly hodně šancí, ale když nedáváme góly, nemůžeme vyhrát,“ uznala jediná dánská střelkyně večera Olaussonová.

Čtyři minuty před koncem hrály Dánky další přesilovku, ani tentokrát však jejich snažení nic nepřineslo, naopak Andrea Dalenová si podél mantinelu v oslabení najela do útočného pásma a parádní ranou uzavřela skóre na 1:5.

Ohlasy trenérů

Denis Larsen (Dánsko): Pořád se musíme zlepšit ve všech třetinách. Máme problémy v defenzivní hře, ale v útoku hrajeme poměrně dobře. Druhá a třetí třetina se nám vydařily a často jsme byli v norském pásmu, ale nedokázali jsme dát gól. To je náš hlavní problém.

Arne Billkvam (Norsko): Myslím, že Dánsko má dobrý tým. Odehráli jsme slušný zápas, ale ještě důležitější pro nás bude ten následující proti Česku. Kontrolovali jsme hru a i když nás Dánsko ve druhé polovině několikrát zatlačilo a mělo šance, pořád myslím, že jsme měli zápas ve svých rukou. Nikdy nevíte, co se může stát, takže za vítězství jsme rozhodně šťastni.