1
A • Detaily

12.04.2014 | Martin Voltr

Holky, děkujem! Češky nenašly přemožitele ani v pátém zápase

České hokejistky se staly jednoznačnými královnami domácího mistrovství světa Divize I, Skupiny A v Přerově! Na závěr turnaje je čekalo Dánsko, které sice ve druhé třetině vykročilo za stříbrnou medailí, ale domácí reprezentace předvedla neuvěřitelnou třetí třetinu. Pěti góly dokonale otočila vývoj utkání a se svými skvělými fanoušky se rozloučila ve velkém stylu. Holky, děkujem! Další zastávka je baráž o světovou elitu s Japonskem...

Zápas č. 5  •  so 12.4.2014  •  20:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
5:1
Dánsko

Třetiny: 0:0, 0:1, 5:0
Česká republika: Lhotská – Tejralová, Lásková, Herzigová, Fialová, Flachsová, Horálková, Hudečková – Křížová, Mrázová, Kaplanová – Polenská, Studentová, Holešová – Lédlová, Vanišová, Přibylová – Bukolská, Povová, Vonková – Manhartová.
Dánsko: L. Jensenová – Frandsenová, Gregersenová, Densingová, Hansenová, Jacquetová, S. Jensenová, Langsagerová – Russellová, Perssonová, Asperupová – Jakobsenová, Henriksenová, Weisová – Olaussonová, M. B. Nielsenová, N. Jensenová – Gludová, Katarina L. Nielsenová.
Branky a asistence: 42. Polenská, 46. Mrázová (Kaplanová, Křížová), 50. Křížová (Studentová, Mrázová), 52. Polenská, 58. Horálková (Bukolská) – 33. Weisová (Densingová, Jakobsenová)
Střely: 32:15 (11:5, 13:5, 8:5).
Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0.
Rozhodčí: Ariano-Lortieová – Strattonová (obě CAN), Schipper-Poeterayová (NED). Diváků: 2014.

Fotogalerie

Komentář

Na poslední zápas dostala v brance šanci zkušená Radka Lhotská, která po celý turnaj nesla výborně svou pozici dvojky za Klárou Peslarovou. Na ledě ovšem jako by bylo znát, že Češkám už o nic nejde. Kontrolovaly hru, ale nikam se nehnaly a narážely na obětavou obranu svých soupeřek. Dánky se postupem času z tlaku vymanily a také nenechaly Lhotskou bez práce.

Na první gól se ale muselo čekat. Když v úvodu druhé třetiny napálila Jakobsenová v přesilovce břevno, paradoxně to odstartovalo obrovský nápor domácích. Velkou šanci dvou proti nikomu měly Vanišová s Horálkovou, do jasné pozice se dostala i Mrázová a tyčku pak napálila Denisa Křížová. Gól zkrátka nebyl národnímu výběru přán.

Naopak když zahrávaly Seveřanky druhou početní výhodu, přišel velký šok. Michelle Weisová totiž šťastně dorazila střelu Densingové za brankovou čáru a Dánky vedly. Národní tým se pak zmátořil, jenže když už Alena Polenská krásně tečovala střelu Dominiky Láskové, rozhodčí gól pro domnělou vysokou hůl nepochopitelně neuznaly.

Jenže dvacet minut je v hokeji proklatě hodně času a Dánky, které toužily po stříbrné medaili, dostaly poznat přesně to, co před nimi už další soupeři. V tom nejkrutějším možném podání! Český stroj se totiž zase fantasticky rozjel a soupeřky prostě jenom příhlížely, když už ve 46. minutě platil zásluhou Aleny Polenské a Kateřiny Mrázové opačný stav – vedení českého týmu 2:1! „V pátek jsme měly docela těžký trénink, takže myslím, že už hodně pracovala únava. Samozřejmě jsme to ale chtěly dotáhnout do konce,“ ujistila po utkání kapitánka Polenská. „Řekly jsme si, že musíme být trpělivé a pak ty góly přijdou.“

Obrovská psychická odolnost zdobila Češky po celý turnaj. Už si jednoznačně šly za svou pátou výhrou na šampionátu! Druhou přesilovku totiž využila fantastickou akcí Denisa Křížová a pak se dokonce ve vlastním oslabení blýskla nádherným momentem kapitánka Alena Polenská. No a když dvě minuty před koncem prostřelila vše před sebou Pavlína Horálková, bylo hotovo. Takhle vítězí MISTŘI!

Český tým se dočkal i jedné individuální trofeje. Nejlepší brankářkou turnaje byla vyhlášena Klára Peslarová, které se stejného ocenění dostalo i před dvěma týdny na mistrovství světa do 18 let. Cena pro nejlepší obránkyni putovala do rukou Norky Silje Holosové, nejlepší útočnicí byla její spoluhráčka Andrea Dalenová.

Ohlasy trenérů

Jiří Vozák (Česká republika): Jsme mančaft, který věří v sílu kolektivu. Myslím, že jsme lepší než většina týmů, akorát chvíli trvá, než si holky začnou věřit. V kabině jsme holky upozorňovali, že jsme lepší, že musí hrát trpělivě a přijde to. V tom byla naše největší síla, že jsme vydrželi celý zápas.

Denis Larsen (Dánsko): Věděli jsme, s čím český tým přijde, dívali jsme se před zápasem na video. Myslím, že dvě a půl třetiny jsme předváděli velmi dobrý výkon. Ale neměli jsme takové schopnosti, aby nám to vydrželo až do konce. S bronzem z mistrovství jsem ale jednoznačně spokojený, jeli jsme sem s cílem udržet se. Jsem hrdý na svá děvčata, po celý turnaj hrála velmi dobře.