1
A • Detaily

06.04.2014 | Aleš Novotný

Čtyři góly Perssonové zajistily Dánsku výhru v prodloužení nad Rakouskem

Poslední utkání nedělního programu obstaral souboj Rakouska s Dánskem, který dlouho nebyl na góly nijak zvláště bohatý, ale třetí třetina připravila divákům v MEO Aréně parádní zážitek. Seveřanky totiž dohnaly dvoubrankové manko a ve strhující přestřelce si vynutily prodloužení. V něm pak dokonaly obrat a ze zápasu tak berou dva body. Čtyřmi góly se blýskla dánská útočnice Josefine Perssonová!

Zápas č. 1  •  ne 6.4.2014  •  20:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Rakousko
4:5pp
Dánsko

Třetiny: 1:0, 1:0, 2:4 - 0:1
Rakousko: Marchhartová – Wittichová, Hyblerová, Fazokasová, Grascherová, Schneiderová, Hammerleová, Kainbergerová, Hausbergerová – Meixnerová, Altmannová, Kantorová – Hummelová, Weberová, Beiterová Schwarzlerová – Brunnerová, Lopezová, Ullrichová – Vlceková, Volggerová, Hanserová.
Dánsko: Joaová – Frandsenová, Gregersenová, Jacquetová, Olaussonová, Densingová, S. Jensenová, Langsagerová – Perssonová, Asperupová, N. Jensenová – Gludová, Jakobsenová, Henriksenová – Russellová, M. B. Nielsenová, Weisová – Soendergaardová, K. L. Nielsenová.
Branky a asistence: 9. Beiterová Schwarzlerová (Wittichová), 26. Meixnerová (Altmannová, Kantorová), 49. Hummelová, 54. Meixnerová – 42. Perssonová (Gregersenová), 48. Perssonová, 49. Perssonová, 60. Frandsenová (Asperupová), 64. Perssonová
Střely: 30:39 (7:11, 8:14, 14:13 - 1:1).
Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Ugadžinová (JPN) – Malá, Šťastná (obě CZE). Diváků: 153.

Fotogalerie

Komentář

První třetina se hrála v úvodu bez větších šancí. Nadějnější měla až v páté minutě Jakobsenová, ale po přihrávce Henriksenové nedokázala zakončit. Rakušanky se uvedly zakrátko, jenže také neúspěšně. Meixnerová byla u brány volná, kotouč se jí ovšem nepodařilo dostatečně zvednout. Další možnost už ale rozproudila radost na rakouské střídačce. Eva Maria Beiterová Schwarzlerová zůstala za obranou a v souboji tváří v tvář s brankářkou Joaovou předvedla parádní blafák.

Následující minuty režírovaly Dánky, skvěle zasahující gólmanka Marchhartová však byla proti vyrovnání. Gludová nedostala kotouč přes beton a v přesilové hře pak její bránu ohrožoval nepříjemně tečovaný puk. Seveřanky následně mohly být za přílišnou ofenzivu potrestány, ale Joaová těžké momenty v bráně zvládla.

Ve druhé třetině se Dánky dostaly do nadějného přečíslení, které však nemělo gólový efekt. To jejich soupeřky předvedly mnohem lepší kombinaci a platilo otřepané pravidlo „nedáš – dostaneš“. Altmannová naservírovala puk při přečíslení na volnou Annu Meixnerovou, která pohodlně zakončila.

I následně se dánský tým dostával do šancí obtížně, Rakousko naopak mohlo z rychlého úniku skórovat potřetí, ale po přihrávce Kantorové se Altmannová do černého netrefila. V další šanci pak byla dánská útočnice Asperupová, kotouč však Marchhartová pohodlně schovala do lapačky.

Dánkám se ale vydařil nástup do třetího dějství. Gregersenová adresovala puk na Josefine Perssonovou, která střelou bez přípravy snížila na 2:1. Severský tým byl povzbuzen a dočkal se vyrovnání. Josefine Perssonová vlétla do útočného pásma a brankářku Marchhartovou prostřelila. Po oddechovém času Rakušanek ovšem přišla jejich blesková odpověď. Victoria Hummelová sice trefila tyč, volný kotouč pak ale hbitě dorazila.

Další gól znovu na sebe nenechal dlouho čekat. Ještě v téže minutě se totiž prosmýkla do šance Josefine Perssonová a završila svůj hattrick. Zajímavá přestřelka měla pokračování, necelých sedm minut před koncem totiž znovu poslala Rakousko do vedení Anna Meixnerová. Její parádně provedená klička znamenala stav 4:3. Ani toto však ještě nebyl konec. Dánky půl minuty před sirénou z dorážky vyrovnaly, a to zásluhou Josephine Asperupové.

Vítěze tak muselo určit až prodloužení. Minutu před jeho koncem korunovala svůj skvělý výkon v zápase Josefine Perssonová. Po jejím krásném průniku a zakončení mezi betony získaly Dánky druhý bod.

Ohlasy trenérů

Pekka Hämäläinen (Rakousko): Necítím se zrovna nejlépe, protože jsme měli vyhrát a máme jen jeden bod. Ovšem je to teprve začátek turnaje a čekají nás ještě čtyři zápasy. Po tom time-outu jsme chtěli dodržet předepsané rozestavení, ale Dánky předvedly individuální akci a my udělali zbytečné chyby.

Denis Larsen (Dánsko): Jsem velice šťastný, byl to velmi dobrý zápas. První dvě třetiny to bylo pro nás těžké hrát to, co jsme chtěli. Dneska jsem viděl zápas Česka s Francií a musím říci, že s Češkami nás bude čekat jedno z nejtěžších střetnutí. Zítra nastoupíme ve stejném složení jako dnes.