neděle6.4.2014
Francie
0
Česká republika
3
A • Detaily
Norsko
6
Slovensko
3
A • Detaily
Rakousko
4
Dánsko
5p
A • Detaily
pondělí7.4.2014
Slovensko
1
Francie
3
A • Detaily
Dánsko
1
Norsko
5
A • Detaily
Česká republika
2
Rakousko
1
A • Detaily
středa9.4.2014
Francie
7
Rakousko
2
A • Detaily
Dánsko
5
Slovensko
3
A • Detaily
Česká republika
2
Norsko
0
A • Detaily
čtvrtek10.4.2014
Dánsko
5
Francie
1
A • Detaily
Rakousko
5
Norsko
2
A • Detaily
Slovensko
1
Česká republika
3
A • Detaily
sobota12.4.2014
Slovensko
3
Rakousko
4sn
A • Detaily
Norsko
4
Francie
1
A • Detaily
Česká republika
5
Dánsko
1
A • Detaily
 
13.04.2014 | Martin Voltr

Trenér Jiří Vozák o zlaté cestě: Nedoufal jsem, že to bude tak těžké

Do hokejového ročníku 2013/14 nastoupila ženská reprezentace s obměněným realizačním týmem. Dosavadní trenér Karel Manhart se posunul do role mentora, který zastřešuje směřování všech národních týmů, a jeho pozici zaujal dosavadní asistent Jiří Vozák. Všichni se společně vydali správnou cestou – jaký může být lepší důkaz než prvenství na domácím mistrovství světa v Přerově? Nakonec suverénní, přesto nesmírně náročné...

 
 
 

Pane Vozáku, jak jste viděl poslední zápas s Dánskem? Vítězství 5:1 se nerodilo lehce, poprvé na turnaji jste prohrávali…
Chtěli jsme hlavně domácím fandům ukázat, že nebyla náhoda, že jsme vyhráli celé mistrovství. Chtěli jsme se jim odvděčit vítězstvím. Holky z toho samozřejmě byly trochu nervózní, ale snažili jsme se je utvrzovat v tom, že musí hrát zodpovědně, pořád dál. A nakonec se jim to povedlo, dopadlo to výborně.

Zlato už jste měli jisté. Jak jste si poslední dva dny mistrovství užíval?
Samozřejmě už když jsme měli medaili, užíval jsem si ho. Pořád jsem ale holky utvrzoval v tom, že ještě chceme vyhrát poslední zápas. To jediné mě trápilo a taky jsem z toho byl nervózní.

Jak se teď můžete ohlédnout za celkovým výsledkem? Získali jste plný počet bodů, i když to nebyly jednoduché zápasy.
Věřili jsme, že Dánky a Norky budou nejtěžšími soupeřkami, nakonec nás ještě hodně potrápilo Rakousko. Jsme ale tým, holky pracovaly a věřily si. Trpělivou hrou jsme myslím dokázali, že umíme dávat góly, ale ještě musíme pracovat na tom, abychom víc proměňovali šance.

Ve třetí třetině závěrečného duelu jste dali hned pět gólů. Může vám to ukázat směr, jak vylepšit produktivitu, která je bohužel celkově pořád špatná?
Na produktivitě musíme pořád pracovat, to je naše dlouholetá slabina. Holky si hlavně musí věřit. Upozorňovali jsme je po první i druhé třetině, že jsou lepší. Asi tomu uvěřily a nakonec to vyšlo.

Čím to, že jste herně byli schopni všechny soupeře jasně převýšit?
Velkou sílu máme v tom, že hodně bruslíme a soupeřky v bruslení předčíme. A taky dobře napadáme. Je to takový kombinační hokej, ve hře je hodně změn a soupeřky s tím přece jenom tolik nepočítají.

Souhlasíte, že zatímco u ostatních soupeřů výrazně vyčnívá první formace, ve vašem případě je síla prakticky na všech postech?
Snažili jsme se tady hrát na čtyři pětky, což je záměr našeho realizačního týmu. Když se hraje na čtyři pětky, ke konci už soupeřům dochází dech. Když takhle turnaj začnete, máte pak na víc než oni.

Překvapily vás některé hráčky svými výkony? Jak jste zpětně spokojen s volbou sestavy?
Chtěli jsme hrát na čtyři pětky. V průběhu šampionátu jsme to samozřejmě redukovali, protože se tak nedá hrát pořád, když se nedaří nebo je hodně přesilovek. Jsme ale přesvědčeni, že jsme vzali ty správné hráčky a když budou chtít dál reprezentovat, vezmeme je znova. Ale pracovat musí pořád.

Jak se vám líbila celková herní úroveň turnaje? Tedy co se týká i dalších týmů.
Samozřejmě jsem doufal, že uděláme zlato. To je bez diskuze. Ale že to bude takhle těžké, to jsem nedoufal. Rakušanky nás potrápily asi nejvíc, s Francouzkami to byl ze začátku taky těžký zápas. Ale to byly prostě všechny. Byli jsme v roli favorita, ale museli jsme ji potvrdit, a to není nikdy jednoduché.

Před šampionátem jste museli řešit situaci v brankovišti. Zdá se, že jste zvolili dobře, neboť Klára Peslarová odchytala skvělý turnaj.
Chytala dobře na osmnáctkách a zvažovali jsme, jestli bude jednička, nebo jestli začne Radka Lhotská. To byla jediná otázka. Nakonec jsme si řekli, že může být nakopnutá a už trochu vyzrálejší, protože víme, že loni nebo předloni dělala zbytečné chyby. Nakonec jsme jí dali šancí, věřili jsme jí. A ona to potvrdila, takže super.

Jak nesla Radka roli dvojky?
Radka ji nesla výborně. Bavili jsme se s ní ještě před posledním zápasem, jestli chce chytat, a okamžitě řekla, že ano. Jako třetí gólman tady byla Katka Bečevová a obě pomáhaly, přistoupily k tomu úplně stoprocentně. Za to jim děkuju.

Jak se vám líbilo hrát před domácím publikem? Atmosféra byla na všech zápasech výborná.
Věděli jsme, že Přerov je na tohle vynikající. Jako divák jsem se před dvěma lety účastnil mistrovství světa do osmnácti let, takže jsme věděli, do čeho jdeme. Proto jsme to dali sem. Fanoušci byli výborní, supr a děkujeme jim. Poslední zápas jsme chtěli vyhrát hlavně kvůli nim.

Co říkáte na to, že Slovenky sestupují do třetí světové skupiny?
Nečekal jsem, že vyloženě sestoupí. My máme výhodu v tom, že máme osmnáctku, která spolupracuje s A-týmem. Nevím, jak to je na Slovensku. Ale může se to prostě stát, když mají třeba slabší ročníky a ještě jim některé hráčky nepřijely na soustředění.

Teď je před vámi druhý krok, baráž s Japonskem. Máte už v hlavě plán přípravy?
Chceme tady mít na přípravu i holky, co studují v Americe. V srpnu máme zase tři zápasy s Ruskem, což je super příprava. Hlavně ještě nevíme, kdy se baráž bude hrát, podle toho se teprve musíme zařídit.

S Japonkami máte bohaté zkušenosti z posledních let, ale moc se vám na ně nedaří. Myslíte, že už dokážete využít poznatků o jejich hře?
Co jsem já u reprezentace dva roky, s Japonskem jsme vyhráli jednou. Ale myslím, že už víme, jaký je na ně recept. Jsou šikovné a rychlé. Věřím tomu, že je porazíme.

Foto 2: ČSLH – Aleš Krecl

 
Krátké zprávy
Nejlepší hráčky turnaje
12.04.2014 - Direktoriát mistrovství světa určil nejlepší hráčky celého turnaje. Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Klára Peslarová z České republiky, obránkyní Silje Holosová z Norska a útočnicí její spoluhráčka Andrea Dalenová.
Programy ke koupi!
09.04.2014 - Na zimním stadionu bude při zápase Češek s Norkami opět k dispozici hned vedle hlavního vchodu stánek, kde si budete moci zakoupit oficiální programy tohoto mistrovství světa.
Tisková konference živě
01.04.2014 - Online přenos z tiskové konference české ženské reprezentace před nadcházejícím šampionátem můžete sledovat zde.
Vítejte na novém webu
24.01.2014 - Právě byl spuštěn oficiální web IIHF Mistrovství světa žen divize I skupiny A. Šampionát se uskuteční na zimním stadionu v Přerově v termínu od 6. do 12. dubna 2014.
Rozpis zápasů
23.01.2014 - Na oficiálním webu byl zveřejněn rozpis zápasů nadcházejícího mistrovství světa žen divize I, skupiny A.
Facebook
Partneři MS
 
 
 
Partneři MS