1
A • Detaily

02.04.2014 | Martin Voltr

Další výhra v nastavení. Národní tým si po boji poradil s Norskem

Závěrečný přípravný duel před startem mistrovství světa odehrály české hokejistky na kempu v Liberci proti nekompletnímu Norsku. Zápas se podobal tomu předchozímu proti Slovenkám a nakonec přinesl i stejný výsledek. Národní tým se dvakrát dostal do vedení, to však ani jednou neudržel a Norky si v čase 59:47 vynutily prodloužení, ve kterém ovšem aktivnější domácí hokejistky posunul k vítězství gól Denisy Křížové.

Norky poslaly v Liberci do pole pouze dvanáct hráček, český tým už měl naproti tomu k dispozici juniorky. Domácí hokejistky byly od začátku jasně aktivnějším týmem a snažily se často nahazovat kotouče, brankářka Nilsenová je ale s velkou jistotou kryla a Seveřanky postupem času vyrovnaly hru. Stav se poprvé měnil až chvíli před první sirénou, když střelu Mrázové dorazila za brankovou čáru Kateřina Bukolská a Češky po zásluze vedly.

Rychlonohé soupeřky, které se budou v Přerově pokoušet napravit loňskou pátou příčku z domácího mistrovství, však začaly dělat domácímu týmu postupně víc a víc problémů. Nejvíc hýřila pohybem Andrea Dalenová, která také byla na konci výborně sehrané kombinace ze 32. minuty. Po přihrávce Farstadové od hrazení poslala puk z první mimo dosah Radky Lhotské a bylo vyrovnáno. Do branky národního týmu pak nastoupila Kateřina Bečevová.

Také Norky po návratu ze šaten daly šanci druhé gólmance, která okamžitě řešila nebzpečí v brankovišti. Protože ji ovšem pomohla spoluhráčka, český tým se za zalehnutí kotouče dočkal trestného střílení a kapitánka Alena Polenská vrátila domácím vedení.

O konečném osudu utkání mohly rozhodnout přesilovky. Norský výběr ale dvě v řadě využít nedokázal, ten český zase promarnil minutu a půl dlouhou převahu pěti proti třem. A i když pak hru téměř až do konce kontroloval, nakonec se z vítězství v základní hrací době znovu radovat nemohl. Soupeřky si v další rychlé akci prohodily role a když Ingvild Farstadová dorazila puk i přes obětavý blok české obránkyně do sítě, psal se čas 59:47.

Stejně jako v Přerově, ani v Liberci však na samostatné nájezdy nedošlo. Bez jedné vteřiny po čtyřech minutách ukončila souboj Denisa Křížová, jež se blýskla povedeným výjezdem z rohu pásma a trochu šťastným obloučkem přes rameno norské brankářky zajistila další vítězství 3:2 po prodloužení.

Jiří Vozák: Bylo vidět, že toho holky mají dost

V Přerově jste s výkonem týmu proti Slovensku příliš spokojen nebyl. Nyní se zrodil stejný výsledek, je stejný i váš dojem ze zápasu?
V Liberci jsme znovu trénovali dvoufázově, holky byly dvakrát denně na ledě, takže asi byly hodně unavené. Bylo to vidět na jejich pohybu, byl takový pomalejší. Snažily se plnit to, co jsme po nich chtěli, ale nemělo to tu šťávu. Sice jsme byli víc u Norek ve třetině, měli jsme víc ze hry, ale Norky měly nebezpečné útoky. Dobře střílejí a mají nacvičené signály, ale stejně myslím, že oba góly jsme dostali spíš po našich hrubých chybách. Málo střílíme a hodně se nadřeme na gól, ale ještě to může být tou únavou.

Byl po fyzické stránce vidět rozdíl mezi juniorkami, které před třemi dny dohrály v Budapešti, a zbytkem týmu?
Juniorky jsou unavené z mistrovství světa, to je logické. My jsme ale na obou soustředěních trénovali dvoufázově, takže i ostatní holky dostaly zabrat a bylo vidět, že toho mají dost.

Čím to, že Norky nastoupily pouze ve dvanácti hráčkách do pole?
Nevíme, zkoušeli jsme to zjistit. Po zápase jedou do Přerova a myslíme si, že se k nim ještě připojí další hráčky. Z Ruska, z Ameriky.

V čem by měla na mistrovství spočívat síla norského týmu?
Norky perfektně střílejí a mají rychlé protiútoky. Jsou silové, hodně hrají do těla a dohrávají souboje. Řekl bych, že i hodně brání, ale pro náš technický tým je zkrátka těžké prosazovat se proti silovým hráčkám.

Zpět k vašemu výběru. Máte už po posledním přípravném zápase v hlavě složení jednotlivých formací?
Trochu jsme zase kombinovali ve čtvrté formaci a na některých dalších postech. Ještě se o tom budeme bavit. Z týmu už nikoho nevyřazujeme, ale pořád ještě může dojít k nějakým změnám. S ostatními trenéry si rozebereme i brankářky, konečnou nominaci musíme oznámit v sobotu, takže do té doby ještě počkáme.

Česká republika – Norsko 3:2 pp. (1:0, 0:1, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Bukolská (Mrázová), 42. Polenská (TS), 64. Křížová (Herzigová) – 32. Dalenová (Farstadová, Morsetová), 60. Farstadová (Morsetová, Dalenová). Rozhodčí: Hejl – Grundler, Krejbich. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 50. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2p.

Česká republika: Lhotská (32. Bečevová) – Fialová, Herzigová, Tejralová, Flachsová, Horálková, Hudečková – Bukolská, Křížová, Mrázová – Studentová, Polenská, Holešová – Vanišová, Povová, Kaplanová – Lásková, Lédlová, Přibylová – Vonková.

Norsko: T. V. Nilsenová (41. M. Nilsenová) – Güntherová, Morsetová, Carlssonová, Lovdalová, Tautraová – Waisová, Farstadová, Bakkeneová, Henriksenová, Scottová, Haug-Hansenová, Dalenová.

Krátké zprávy
Nejlepší hráčky turnaje
12.04.2014 - Direktoriát mistrovství světa určil nejlepší hráčky celého turnaje. Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Klára Peslarová z České republiky, obránkyní Silje Holosová z Norska a útočnicí její spoluhráčka Andrea Dalenová.
Programy ke koupi!
09.04.2014 - Na zimním stadionu bude při zápase Češek s Norkami opět k dispozici hned vedle hlavního vchodu stánek, kde si budete moci zakoupit oficiální programy tohoto mistrovství světa.
Tisková konference živě
01.04.2014 - Online přenos z tiskové konference české ženské reprezentace před nadcházejícím šampionátem můžete sledovat zde.
Vítejte na novém webu
24.01.2014 - Právě byl spuštěn oficiální web IIHF Mistrovství světa žen divize I skupiny A. Šampionát se uskuteční na zimním stadionu v Přerově v termínu od 6. do 12. dubna 2014.
Rozpis zápasů
23.01.2014 - Na oficiálním webu byl zveřejněn rozpis zápasů nadcházejícího mistrovství světa žen divize I, skupiny A.