neděle6.4.2014
Francie
0
Česká republika
3
A • Detaily
Norsko
6
Slovensko
3
A • Detaily
Rakousko
4
Dánsko
5p
A • Detaily
pondělí7.4.2014
Slovensko
1
Francie
3
A • Detaily
Dánsko
1
Norsko
5
A • Detaily
Česká republika
2
Rakousko
1
A • Detaily
středa9.4.2014
Francie
7
Rakousko
2
A • Detaily
Dánsko
5
Slovensko
3
A • Detaily
Česká republika
2
Norsko
0
A • Detaily
čtvrtek10.4.2014
Dánsko
5
Francie
1
A • Detaily
Rakousko
5
Norsko
2
A • Detaily
Slovensko
1
Česká republika
3
A • Detaily
sobota12.4.2014
Slovensko
3
Rakousko
4sn
A • Detaily
Norsko
4
Francie
1
A • Detaily
Česká republika
5
Dánsko
1
A • Detaily
 
02.04.2014 | Martin Voltr

Jsme jedna loď a ta musí doplout do cíle, říká David Moravec

Coby hráč toho dokázal spoustu. Byl u největšího historického úspěchu českého hokeje v Naganu, dvakrát si na krk pověsil i zlatou medaili z mistrovství světa a v roce 2001 o triumfu sám pamatným gólem rozhodl. Loni už ale David Moravec pověsil brusle na hřebík a dal se na dráhu funkcionáře. U ženské reprezentace je manažerem, který však hráčkám zároveň předává své obrovské zkušenosti, a i jeho velkým cílem je úspěch na domácím šampionátu.

 
 
 

Trenérské duo Jiří Vozák – Petr Tejral tak má při své práci víc než jen pouhého „pomocníka“, ovšem jak David Moravec podotýká, takový výraz k jeho roli opravdu pasuje. „Trenéři mají to hlavní slovo. Když se mě zeptají, rád řeknu svůj názor na to, co holky dělají. Jsou v tom úžasné, snaží se pořád pracovat a jít nahoru. Tým je schopen informace vstřebat a snaží se je převést na led,“ těší zkušeného hokejistu, jehož rady směřují především k individuálním dovednostem.

„Snažím se oprášit zkušenosti, které jsem nabral, a chci je předat týmu,“ komentuje Moravec svou úlohu. Při trénincích je společně s hráčkami na ledě, během zápasů na střídačce. „Když vidím chybu a hráčka jede střídat, mám u sebe tabuli a fixu. Tak jí ukážu, jak by to měla udělat. S trenéry jsme na jedné vlně, což je velmi důležité, protože ne všichni dovedou všechno zhodnotit. Každý to vidí jiným okem. Víme přesně, co chceme praktikovat, a já jim chci dát něco navíc. Aby v dalším střídání neudělaly další zbytečnou chybu a měly to jednodušší,“ doplňuje.

Přestože David Moravec patří do nejúspěšnější generace českých hokejistů, většinu své kariéry strávil v rodné vlasti. Nejvíc toho odehrál ve Vítkovicích, které dlouho vedl také jako kapitán, a po řadě dalších let zakončil kariéru v Karviné. V minulé sezóně si vyzkoušel roli manažera u národního týmu do 19 let. „Loni v létě jsem byl osloven ženským hokejem, jestli bych nepomohl. Sbírám zkušenosti, ale snažím se všechno dělat na sto procent. Baví mě to,“ hlásí jednoznačně jednačtyřicetiletý rodák z Opavy.

K ženskému hokeji si většina fanoušků hledá cestu hodně obtížně, jak ale manažer národního týmu podotýká, rozhodně má co nabídnout. „Přirovnal bych to k extraligovému mladšímu dorostu. V prosinci jsme se zúčastnili turnaje v Liberci, kde jsme porazili dva týmy, které tuhle soutěž hrají. A to jsme nebyli v kompletním složení,“ vzpomíná Moravec. Jakmile ženský tým zvítězí nad mužským, pro soupeře je hodně těžké takovou porážku přijmout. „Holky si to považují, dovedou si to užívat. Ale vím, že kluci to nemůžou skousnout,“ usmívá se.

Tlak je takový, jaký si na sebe vytvoříme

Ženská reprezentace se na mistrovství světa aktuálně připravuje v Liberci, minulý týden strávila na kempu v Přerově. Trenéři ale zároveň bedlivě upínali svou pozornost na světový šampionát juniorek. Ne náhodou – řada z nich už delší dobu nabírá zkušenosti v seniorském výběru a zahraje si také v Přerově, národní tým na vrcholných akcích vždy vystupuje ve velmi mladém složení. Třeba na loňském mistrovství elitní skupiny v kanadské Ottawě činil věkový průměr hráček pouhých 21 let!

A síla aktuální generace se v Budapešti potvrdila, Češky nakonec slavily vytouženou bronzovou medaili. „Vyžádali jsme si od Martina Loukoty videa ze zápasů. Chtěli jsme vidět, jak holky hrají, v jakém složení a jak se jim tam daří. Modlili jsme se, aby nedošlo ke zranění, ale Samantha Kolowratová si šest minut před koncem vykloubila rameno a u doktorů v Liberci jsme zjistili, že to nejde. Mustí rehabilitovat, posilovat a cvičit, v příští sezóně ji určitě budeme dál využívat,“ říká David Moravec. Ze zdravotních důvodů se mistrovství světa nezúčastní ani Dominika Vopravilová.

„Všechny holky, které mají hokejovou kvalitu, dostávají šanci i v áčku,“ ubezpečuje Moravec. Trenéry však mohly v Budapešti potěšit nejen výkony hráček v poli, ale také v brankovišti. Klára Peslarová, která sbírá velké zkušenosti v extraligovém starším dorostu Poruby, si na mistrovství dokonce vysloužila cenu pro nejlepší gólmanku turnaje. „Těší mě, že chytala tak dobře. Vypracovala se v brankářku, která neinkasuje laciné góly a je oporou. Pro gólmanku je velice důležité, když je šedesát minut ve střehu a pořád připravená chytat,“ upozorňuje český manažer.

Na bedrech domácího výběru bude každopádně v Přerově spočívat velká zodpovědnost. Není kam uhýbat – jasným cílem je prvenství a postup do baráže proti Japonsku. „Tlak je takový, jaký si na sebe vytvoříme. A my chceme postoupit. Holkám se snažíme dát maximální servis, co se týče ubytování, stravování, trénování a dalších možností. Budeme po nich chtít profesionální přístup. Tlak si musíme připustit, aby byl pozitivní a ještě nás nakopl a vyhecoval. Jsme jedna loď a ta musí doplout do cíle,“ uzavírá jednoznačně David Moravec.

Foto 2: ČSLH – Karel Švec

 
Krátké zprávy
Nejlepší hráčky turnaje
12.04.2014 - Direktoriát mistrovství světa určil nejlepší hráčky celého turnaje. Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Klára Peslarová z České republiky, obránkyní Silje Holosová z Norska a útočnicí její spoluhráčka Andrea Dalenová.
Programy ke koupi!
09.04.2014 - Na zimním stadionu bude při zápase Češek s Norkami opět k dispozici hned vedle hlavního vchodu stánek, kde si budete moci zakoupit oficiální programy tohoto mistrovství světa.
Tisková konference živě
01.04.2014 - Online přenos z tiskové konference české ženské reprezentace před nadcházejícím šampionátem můžete sledovat zde.
Vítejte na novém webu
24.01.2014 - Právě byl spuštěn oficiální web IIHF Mistrovství světa žen divize I skupiny A. Šampionát se uskuteční na zimním stadionu v Přerově v termínu od 6. do 12. dubna 2014.
Rozpis zápasů
23.01.2014 - Na oficiálním webu byl zveřejněn rozpis zápasů nadcházejícího mistrovství světa žen divize I, skupiny A.
Facebook
Partneři MS
 
 
 
Partneři MS