neděle6.4.2014
Francie
0
Česká republika
3
A • Detaily
Norsko
6
Slovensko
3
A • Detaily
Rakousko
4
Dánsko
5p
A • Detaily
pondělí7.4.2014
Slovensko
1
Francie
3
A • Detaily
Dánsko
1
Norsko
5
A • Detaily
Česká republika
2
Rakousko
1
A • Detaily
středa9.4.2014
Francie
7
Rakousko
2
A • Detaily
Dánsko
5
Slovensko
3
A • Detaily
Česká republika
2
Norsko
0
A • Detaily
čtvrtek10.4.2014
Dánsko
5
Francie
1
A • Detaily
Rakousko
5
Norsko
2
A • Detaily
Slovensko
1
Česká republika
3
A • Detaily
sobota12.4.2014
Slovensko
3
Rakousko
4sn
A • Detaily
Norsko
4
Francie
1
A • Detaily
Česká republika
5
Dánsko
1
A • Detaily
 
21.03.2014 | Martin Voltr

Předkrm domácího vrcholu: Juniorky se v Maďarsku poperou o světovou medaili

Česká reprezentace se na světové scéně pravidelně představuje ve velmi mladém složení s řadou juniorských hráček a letošní šampionát v Přerově nebude výjimkou. O to zajímavější bude sledovat také vrchol sezóny v podání výběru do 18 let, který čeká od 23. do 30. března 2014 mistrovství světa v maďarské Budapešti. Letošní cíl je vzhledem k síle ročníku 1996 jednoznačný – ovládnout evropskou konkurenci a po loňské čtvrté příčce tentokrát dosáhnout na bronzové medaile!

 
 
 

Juniorky absolvovaly kvalitní přípravu přímo v místě konání – v únoru se zúčastnily turnaje čtyř, kde se vedle hostitelského týmu střetly také s Finskem a Švédskem. Tedy dvěma ze tří úhlavních evropských konkurentů. „S oběma severskými týmy jsme hráli po dlouhé době. Maďarky turnaj pořádaly, aby si ty zápasy samy vůči sobě vyzkoušely, a my jsme to samozřejmě jenom kvitovali. Je důležité, že jsme si osahali prostředí šampionátu,“ říká hlavní trenér reprezentace do 18 let Jan Fidrmuc.

Národní výběr tak nabral potřebné informace o svých soupeřích. „Švédky hrají styl přesně podle chlapů. Snaží se soupeře trochu ukolébat a jsou hrozně silové, vědí přesně, jak na soupeře hrát,“ podotýká kouč směrem k týmu, kterému Češky na loňském šampionátu dvakrát podlehly. Na rozdíl od Finek, přes něž se na jejich půdě dostaly do semifinále. „Finky hrají hrozně rychlý hokej nahoru – dolů v pěti lidech. To je pro nás víc nepříjemné než švédský styl,“ doplňuje.

Na letošním přípravném turnaji ale ani jeden ze soupeřů nenašel na český tým recept a juniorky si z Budapešti odvezly prvenství. Konkurence na světovém šampionátu bude pochopitelně silnější o zámořské favority a čtveřice Česko, Švédsko, Finsko, Rusko by si to podle všech předpokladů měla rozdat o bronz.

„Každý z evropské čtyřky může medaili udělat, bude o ni tvrdý boj,“ potvrzuje Fidrmuc. Se sbornou se jeho svěřenkyně utkaly hned v úvodu sezóny a ze čtyř zápasů získaly jen jedno vítězství – pokaždé ale oba týmy dělil po šedesáti minutách jediný gól. Národní výběr se tehdy hodně trápil v koncovce. Zdá se ale, že v novém roce už na tyto problémy zapomněl. „V únoru to tak vypadalo. I Maďarky jsme porazili 5:0, a přitom hrají do poslední minuty a nikomu nedají nic zadarmo. Se Švédkami třeba na turnaji remizovaly,“ oceňuje sílu pořadatelského výběru.

Máme veškeré předpoklady, abychom bronz udělali

Celá řada českých juniorek má před sebou pořádně nabitý program. Mistrovství v Budapešti, pak pouhý týden pauzy (samozřejmě v plné přípravě) a hned seniorský šampionát v Přerově! Je velká otázka, jak si s tím po fyzické stránce zvládnou poradit. „Abych pravdu řekl, trochu se toho obáváme. Ale děláme všechno pro to, aby holky vydržely,“ ujišťuje Jan Fidrmuc.

Ženské „áčko“ mělo už loni v Kanadě s věkovým průměrem 21 let nejmladší mužstvo. Vzhledem k síle nastupujícího mládí se mohou diváci na podobný obrázek těšit i letos při pokusu o návrat mezi elitu. „V Přerově by mělo hrát minimálně šest, maximálně asi deset juniorek. To se ještě uvidí. Bude záležet i na zdravotním stavu a dalších okolnostech,“ říká trenér.

Reprezentace do 18 let už má za sebou generálku před nedělním startem svého vrcholu sezóny. V Hodoníně se střetla s Japonkami, nováčkem juniorské elitní skupiny, a i když málem ztratila tříbrankový náskok, nakonec zvítězila po zásluze 5:2. Hattrickem se blýskla Dominika Lásková, zbylé dva góly obstarala Kateřina Bukolská.

Na maďarské půdě se bude muset trenérský štáb Jan Fidrmuc – Josef Štoudek obejít bez jedné ze svých opor. Z nominace vypadla útočníce Michaela Pejzlová, hráčka ročníku 1997, která už dva roky působí za mořem. „Bohužel ji z nějakého důvodu neuvolnila škola. Je to pro nás velká ztráta a hodně nás mrzí, protože Míša umí dávat góly,“ mrzí hlavního kouče. Pejzlová se tak bohužel nepředstaví ani v Přerově.

Na plány pro nadcházející juniorský šampionát v Budapešti to ale žádný vliv nemá. „Když se nám bude trochu dařit, věříme, že si místo v evropské konkurenci můžeme najít. Určitě máme šanci na třetí místo – a chceme třetí místo. Letos máme po dlouhé době silný ročník 1996, takže máme veškeré hokejové předpoklady k tomu, abychom bronzové medaile udělali,“ uzavírá Jan Fidrmuc.

Povede se českému ženskému hokeji dosáhnout na první z velkých cílů letošní sezóny?

Zápasy českého týmu ve skupině

neděle 23. března, 14:00 Česko – Finsko
pondělí 24. března, 14:00 Česko – Japonsko
středa 26. března, 15:00 Česko – Kanada

Foto: Eva Solaříková

 
Krátké zprávy
Nejlepší hráčky turnaje
12.04.2014 - Direktoriát mistrovství světa určil nejlepší hráčky celého turnaje. Nejlepší brankářkou byla vyhlášena Klára Peslarová z České republiky, obránkyní Silje Holosová z Norska a útočnicí její spoluhráčka Andrea Dalenová.
Programy ke koupi!
09.04.2014 - Na zimním stadionu bude při zápase Češek s Norkami opět k dispozici hned vedle hlavního vchodu stánek, kde si budete moci zakoupit oficiální programy tohoto mistrovství světa.
Tisková konference živě
01.04.2014 - Online přenos z tiskové konference české ženské reprezentace před nadcházejícím šampionátem můžete sledovat zde.
Vítejte na novém webu
24.01.2014 - Právě byl spuštěn oficiální web IIHF Mistrovství světa žen divize I skupiny A. Šampionát se uskuteční na zimním stadionu v Přerově v termínu od 6. do 12. dubna 2014.
Rozpis zápasů
23.01.2014 - Na oficiálním webu byl zveřejněn rozpis zápasů nadcházejícího mistrovství světa žen divize I, skupiny A.
Facebook
Partneři MS
 
 
 
Partneři MS